Na drugą ogólnopolską konferencję na temat zastosowań metod geofizycznych w badaniach archeologicznych zapraszają Instytut Prahistorii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie wspólnie z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu oraz Narodowym Instytutem Dziedzictwa. To impreza cykliczna, odbywającą się co dwa lata, pozwalającą śledzić rozwój zastosowań geofizyki w praktyce archeologicznej, na przykładzie prac prowadzonych przez polskich naukowców w kraju i zagranicą. Na zgłoszenia czekamy do 30 czerwca. 

Druga odsłona konferencji Metody geofizyczne w archeologii polskiej odbędzie się wMuzeum Archeologicznym w Poznaniu w dniach 22 – 23 listopada 2012 r. Wielkopolska jest regionem, w którym geofizyka stanowi nieodłączny element działań lokalnych i wojewódzkich służb konserwatorskich. Nieinwazyjne metody prospekcji archeologicznej są też od lat obecne w muzealnych i uniwersyteckich projektach badawczych oraz w ofercie studiów stacjonarnych i podyplomowych Instytutu Prahistorii UAM.

Tematem spotkania będzie rola metod geofizycznych w zarządzaniu i ochronie archeologicznego dziedzictwa kulturowego. Obecnie pilna staje się przede wszystkim potrzeba oceny możliwości i ograniczeń zastosowania różnego typu prospekcji w archeologicznych badaniach ratowniczych. Spotkanie w Poznaniu będzie okazją do dyskusji nad takimi zagadnieniami związanymi z geofizyką, jak: dobór metod do lokalnych warunków i potrzeb, wykrywanie i określanie zasięgu przestrzennego stanowisk archeologicznych, obrazowanie, interpretacja i weryfikacja pozyskanych danych, standardy opracowywania, publikowania i archiwizowania wyników końcowych. Na zaproszenie organizatorów w sympozjum udział wezmą specjaliści z Niemiec i Wielkiej Brytanii, którzy podzielą się z uczestnikami swoimi doświadczeniami w praktyce wykorzystania geofizyki w konserwatorstwie. Spotkanie składać się będzie z części referatowej i posterowej, którym towarzyszyć będą targi usług geofizycznych.

Patronat nad wydarzeniem objął Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie wspólnie z Wielkopolskim Urzędem Konserwatora Zabytków oraz światowe stowarzyszenie International Society for Archaeological Prospection (ISAP).
 

Pierwsza odsłona konferencji miała miejsce w IAiE PAN w Warszawie w dniu 9 czerwca 2010 roku. Konferencja miała charakter „rozpoznawczy” – było to pierwsze spotkanie w Polsce o charakterze ogólnokrajowym, adresowanym zarówno do wykonawców, jak i odbiorców tych badań. Geofizyka archeologiczna obecna jest w polskiej archeologii od lat, jednak dotychczasowe sesje z tej dziedziny były jedynie częścią spotkań o bardziej ogólnym charakterze lub też adresowane były do wąskiego kręgu odbiorców. Data pierwszej konferencji nie była przypadkowa: wiosną 2010 roku upłynęło dokładnie 50 lat od pierwszego zastosowania metod geofizycznych na polskim stanowisku archeologicznym – na grodzisku w Kaliszu.

Proponowany program ramowy

 Konferencja rozpocznie się w godzinach popołudniowych 22 listopada (czwartek) oficjalnym otwarciem i referatami zamówionymi, przygotowanymi przez prelegentów z kraju i zagranicy. Na koniec dnia planowana jest sesja posterowa i spotkanie towarzyskie uczestników.
       

Cały dzień 23 listopada (piątek) poświęcony będzie sesjom roboczym (w sumie do 12 wystąpień). Na wygłoszenie referatu przeznaczony będzie czas 20 minut (+ 10 minut na dyskusję).
       

Zgłoszenia prosimy przesyłać w terminie do 30 czerwca 2012 r. Komitet naukowy dokona selekcji zgłoszeń i zaproponuje ich podział na referaty i postery. 
Do dnia 15 października 2012 roku wszystkich autorów referatów i posterów prosimy o przesłanie abstraktów.

Osoby i instytucje zainteresowane udziałem w targach usług geofizycznych prosimy o kontakt z organizatorami.
Zgłoszenia i wszelką korespondencję proszę przesyłać na adres:
l.pospieszny@wp.pl (mgr Łukasz Pospieszny)

Aktualne informacje o konferencji dostępne są poprzez link na stronach internetowych Instytutu Prahistorii UAM (archeo.amu.edu.pl) lub bezpośrednio pod adresem praeuro.amu.edu.pl/~praeuro/index.php/pl/pracownia/aktualnosci/29-konfgeofiz 

Komitet Naukowy:
Prof. dr hab. Andrzej Buko (Dyrektor IAiE PAN)
Prof. dr hab. Janusz Czebreszuk
Mgr Paulina Florjanowicz (Dyrektor NID)
Mgr Tomasz Herbich
Prof. dr hab. Danuta Minta-Tworzowska (Dyrektor IP UAM)
Prof. dr hab. Krzysztof Misiewicz
Prof. dr hab. Włodzimierz Rączkowski
Mgr Aleksander Starzyński (Wielkopolski Konserwator Zabytków)
Prof. dr hab. Marzena Szmyt (Dyrektor MAP)

Komitet Organizacyjny:
Mgr Tomasz Herbich
Dr Mateusz Jaeger
Mgr Łukasz Pospieszny
Mgr Jakub Wrzosek 
Mgr Szymon Zdziebłowski